غواصی اسکوبا

غواصی اسکوبا

غواصی اسکوبا

غواصی اسکوبا یکی از روشهای غواصی در زیر آب است که با استفاده از تجهیزاتی که امکان تنفس را فراهم میکنند، انجام میشود. این تجهیزات شامل یک سیلندر هوا، یک رگلاتور، یک جلیقه کنترل شناوری، یک ماسک و یک باله شنا هستند. غواصان اسکوبا میتوانند با استفاده از این وسایل به دیدن زیباییهای دنیای زیر آب بپردازند و از آنها لذت ببرند.

شروع غواصی اسکوبا چگونه است؟

برای شروع غواصی اسکوبا، لازم است که یک دوره آموزشی را از سازمانهای معتبر بگذرانید و مدرک مربوطه را دریافت کنید و همچنین باید به خرید لوازم غواصی مناسب و با کیفیت توجه کنید و نحوه استفاده از آنها را یاد بگیرید.
غواصی اسکوبا یک فعالیت هیجان انگیز و جذاب است که می تواند به شما تجربه ای فراموش نشدنی بدهد. غواصی اسکوبا دارای خطرات و عارضه های خود نیز هست. برخی از این خطرات عبارتند از: باروترومای گوش، سینوس و دندان، باروترومای روده، باروترومای رفلکس، باروترومای قلب و رگهای خونی، نارکوز نایتروژن، مسمومیت با اکسیژن، برخورد با حیات وحش در زیر آب، سرماسیر شدن، خستگی و تشنگی
برای پیشگیری و درمان این خطرات، لازم است که قبل و بعد از غواصی به معاینات پزشکی تخصصی مراجعه کنید و نکات ایمنی را رعایت کنید.

برخلاف غواصان حرفه ای که به دلایل صنعتی، علمی یا نظامی غواصی می کنند، غالب غواصان تفرحی (اسکوبا) به دليل لذت بخشی كه در ديدار با جانوران و گياهان دريائی حس می كنند يكي يكي به جمع علاقمندان به فعاليت هيجاني زيرآب پيوسته اند. در سالهای اخیر، تعداد زیرآبگردهای علاقمند به دیدار با جانوران در حال خاموش شدن در قطب جنوب نيز رشدی قابل تأمل داشته اند.

پنج مهارت لازم برای انجام غواصی اسکوبا:

1) شناوری

شاید اولین مهارت مهم در اسکوبا برای حرفه ای شدن در غواصی شناوری باشد. تسلط داشتن بر شناوری لزوما کار سختی نمیباشد، اما اگر اینکار را با آرامش درونی انجام دهید هوای کمتری مصرف خواهید کرد و شناوری شما کامل وبی نقص خواهد بود; در این انجام کار اگر شما اندام یا وسایل خود را بر روی کف دریا بکشید زیستگاه مرجان ها و موجودات دریایی به خطر می افتد پس بهتر است شناوری را خوب تمرین کرده تا کامل و صحیح انجام شود.

2)پایین رفتن کنترل شده

پایین رفتن در اسکوبا باید همیشه به آهستگی وبا آرامش انجام شود. همانطور که پایین میروید باید مرتبا فشار گوش هایتان را تعدیل کنید، برای بعضی از غواص ها ممکن است در هر 12 یا 18 اینچ (30 تا 45 سانتیمتر) این کار لازم باشد. خیلی سریع پایین رفتن، ممکن است باعث آسیب دیدن پرده گوش شود که عواقب جدی در پی دارد. پایین رفتن خیلی آرام هم مانع  ته نشیین شدن رسوبات کف دریا می شود که این کار نیز به نوبه خود باعث کاهش دید میشود، پس باید کنترل شده پایین آمد.

3) تخلیه آب ماسک

هرکاری کنید آب به داخل ماسکتان خواهد رفت، چون چسب ماسک ها زیر فشار زیاد آب قابل نفوذ است، یا حتی ممکن است زیر آب لبخند بزنید و پوستتان جمع شود که این خود باعث نفوذ آب به داخل ماسک شما میشود. حال اگر آب وارد ماسک شما شد با تکنیک های تخلیه ماسک که در دوره های آموزشیتان آموختید ماسکتان را تخلیه کیند.

4)بالا رفتن اضطراری

ممکن است خیلی کم در غواصی شما پیش بیاید که در موقعیت صعود و بالا رفتن اضطراری قرار بگیرید، اما باید به طور دقیق بدانید وقتی که نیاز به بالا رفتن دارید چکار کنید. هنگام بالا رفتن اضطراری لازم است در شما در یک وضعیت کنترل شده به سطح آب شنا کنید ویا حتی اگر لازم است وزنه هایتان را بیندازید، برای بالا رفتن مهارتتان در بالا رفتن صعودی تمامی تکنیک های بالا رفتن اضطراری را تمرین کنید.

5)علامت های دست

با اینکه تجهیزات ارتباطی زیر آب با کیفیت و گران قیمت هستند اما ممکن است همیشه به خوبی کار نکنند پس نمیشود به آنها اعتماد کرد. بعضی از علامت ها و سیگنال های دست با توجه به موقعیت مکانی و فردی که با آن آموزش دیده اید متفاوت است، اما اکثر سیگنال ها مانند: (بدون آب) یا (اوکی) جهانی هستند. برای یادگیری این سیگنال ها باید به بحث سیگنال های دست در جزوه غواصی خود دقت کنید تا بتوانید در شرایط مختلف از آن ها استفاده لازم را به عمل بیاورید زیرا یکی از مهارت های اساسی در اسکوبا میباشد.

در ادامه این مقاله یک کلیپ کوتاه از غواصی اسکوبا برای شما عزیزان وعلاقه مندان بارگذاری شده است:

 

لازم به ذکر است در مجموعه خانه شنای ایران آموزش شنا در سطوح و سنین مختلف زیر نظر مربیان مجرب انجام میشود.

ثبت نام کلاس آموزش شنا

بیژن پیریائی
ارسال دیدگاه