آشنایی با آب و برطرف کردن فوبیا و ترس از آب

آشنایی با آب و فوبیا و ترس از آب

آب یک عنصر طبیعی است که می تواند منبعی برای لذت، سلامت و زندگی باشد. اما برخی از مردم از آب می ترسند یا فوبیا دارند. این ترس یا فوبیا ممکن است به علت تجربه های بد گذشته، شنیدن داستان های ترسناک، کمبود اطلاعات یا عدم اعتماد به نفس نسبت به شنا باشد. این ترس یا فوبیا ممکن است باعث شود که مردم از فعالیت های آبی دوری کنند، از شنا یاد نگیرند، از رفتن به استخر، ساحل یا حمام خودداری کنند و حتی از شستشو یا نوشیدن آب بترسند.

این ترس یا فوبیا نه تنها مانع لذت بردن از آب می شود، بلکه ممکن است خطرات جدی را هم به همراه داشته باشد. مثلا، ممکن است شخص در صورت بروز حادثه در آب، قادر به خود نجات یا کمک به دیگران نباشد. یا ممکن است شخص به دلیل عدم شستشو، مشکلات پوستی، مویی یا بهداشتی داشته باشد. یا ممکن است شخص به دلیل عدم نوشیدن آب کافی، دچار کم آبی، سرگیجه، خستگی یا عفونت های ادراری شود.

پس چطور می توان ترس یا فوبیای آب را برطرف کرد؟

پاسخ این است که با آب آشنا شوید و با آب رابطه بسازید. برای این کار، شما باید قدم های زیر را طی کنید:

• قبل از هر چیز، باید علت ترس یا فوبیای خود را پیدا کنید. شاید شما در کودکی در آب خفه شده باشید، یا شاید شما از عمق یا جانوران آبزی می ترسید. سعی کنید به خود صادق باشید و منشأ ترس خود را بشناسید.

• سپس باید با خود صحبت کنید و تفکرات منفی خود را با تفکرات مثبت جایگزین کنید. به جای اینکه بگوید “آب خطرناک است”، بگوید “آب منبع لذت و سلامت است”. به جای اینکه بگوید “من نمی توانم شنا کنم”، بگوید “من می توانم شنا یاد بگیرم”. به جای اینکه بگوید “من از آب می ترسم”، بگوید “من می توانم با آب دوست شوم”.

• سپس باید با آب ارتباط برقرار کنید و با آب آشنا شوید. شروع کنید با لمس کردن آب، نشستن در حوضچه، ریختن آب روی صورت، خیس کردن سر و بدن و غیره. سعی کنید از این فعالیت ها لذت ببرید و حس خوبی داشته باشید. اگر می توانید، یک همراه مورد اعتماد داشته باشید که شما را تشویق و حمایت کند.

• سپس باید به تدریج عمق و مدت زمان ماندن در آب را افزایش دهید. شروع کنید با پا زدن در آب کم عمق، سپس با شناوری روی آب، سپس با حرکت دادن پا و دست در آب، سپس با سُر خوردن روی آب و هوا گیری، سپس با یادگیری تکنیک های شنا. هر مرحله را به آرامی و با اطمینان انجام دهید. اگر می توانید، یک مربی مجرب یا یک باشگاه شنا را جستجو کنید که شما را آموزش دهد.

• در نهایت، باید به خود اعتماد پیدا کنید و به خود افتخار کنید. شما چیزی را که برای خودتان مهم است، یاد گرفته اید. شما چالش خود را پشت سر گذاشته اید. شما می توانید در آب لذت ببرید و از خطرات آب دوری کنید. شما می توانید به خود و دیگران کمک کنید. شما قهرمان هستید.clap

آشنایی با آب و برطرف کردن فوبیا و ترس از آب یک فرآیند طولانی و دشوار است، اما ناممکن نیست. با صبر، تلاش، حمایت و آموزش، شما می توانید این فرآیند را پشت سر بگذارید و به یک شناگر ماهر و مطمئن تبدیل شوید. پس نترسید و شروع کنید.blush

 

کلیدواژه : آموزش شنا
بیژن پیریائی
ارسال دیدگاه